середа, 3 листопада 2010 р.

Шотландія та Україна: три століття боротьби за свободу

Що ми знаємо про Шотландію, окрім таких її стереотипних атрибутів, як шотландське віскі, волинка і кілт шотландських чоловіків? Так само, як більшість європейців знають про Україну лише в асоціації з Чорнобилем, варениками і борщем. І це вже добре, тому що раніше пересічні європейці чи американці вважали, що борщ – це російська національна страва.
А чи знає хтось з цих самих пересічних і навіть непересічних європейців про багату і трагічну історію України, про її перебування в лоні Російської імперії 350 років? І чи знаємо щось ми, українці, про національні прагнення шотландців і про те, що вони вже 300 років як знаходяться в лоні Британської імперії?
В 2007 році виповнюється 300 років, як Шотландія пішла під англійську корону. Після голосування в Шотландському Парламенті за Союз (який часто називають Унією) Англії і Шотландії 16 січня 1707 р. був підписаний Акт проголошення цього Союзу. З утворенням Союзу формально завершилося протистояння Англії і Шотландії, що тривало декілька століть, і виникло знамените Об’єднане Королівство Великої Британії.
Англія і Шотландія стали єдиною країною зі спільними валютою, оподаткуванням, торгівлею, з однією верховною владою і прапором. Хрест Святого Джорджа – покровителя Англії (прапор Англії) поєднався з хрестом святого Андрія – покровителя Шотландії (прапор Шотландії) – і вийшов прапор, відомий як "прапор старого союзу”. В 1801 році (після ще одного союзу – з Ірландією) до цього прапора приєднався діагональний хрест святого Патріка. В результаті отримали прапор Об’єднаного Королівства, який ми знаємо сьогодні.
Після чотирьох століть протистояння і війн з Англією Шотландія об’єдналася з Англією. Пам’ятаєте фільм "Хоробре серце” з Мелом Гібсоном? Його герой Вільям Волас – національний герой для шотландців і непохитний борець за незалежність Шотландії, за що прийняв мученицьку смерть від англійців. Епічна поема 15 століття "Волас” протягом всіх наступних століть була другою найбільш читаною книгою в Шотландії після Біблії. Проте для англійців Волас – вбивця і злодій, оголошений англійськими літописцями "персоною поза законом” і які обвинувачували його в жорстокості та звірствах.

Флодденська битва

Для шотландців Флодден став повною катастрофою, в якій загинули багато визначних представників країни, включаючи 12 графів, 15 лордів, безліч вождів кланів, декілька абатів, архієпископів і сам король Шотландії Яків IV. Для англійців це була велика перемога, яка звела шотландську загрозу майже нанівець, хоча прикордонне протистояння продовжувалося ще три роки. Після битви шотландський трон успадкував Яків V. Він зайняв по відношенню до Англії ворожу позицію, хоча і доводився племінником її королю. Народ і церква Шотландії були готові підтримати свого юного короля у відновленні війни, але поразка біля Соулей Моссе в 1542 році звела Якова V в могилу .
У військовій історії Флодден називають прикладом «ще одного протистояння великого англійського лука і шотландського списа». Це була остання значна битва, в якій широко використовувався відомий англійський великий лук, і одна з перших, в якій артилерія зіграла вирішальну роль.

Символіка та символи Шотландії

Прапор Шотландії являє собою синє полотнище з білим (у геральдиці срібним) косим (Андріївським) хрестом. Шотландський прапор є одним з древніших національних прапорів у світі, його поява, згідно легендам, відноситься до 832 року, коли король шотландців Ангус перед битвою з англо-саксами побачив у небі знамення у вигляді X-подібного хреста, на якому, було розп'ято Андрія Первозданного. Шотландці у битві здобули перемогу, а зображення білого хреста на небесно-блакитному полі стало одним з символів Шотландії.


Історичний герб Шотландії — на золотому полі червоний, з синіми кігтями та язиком, геральдичний лев. Довкола нього подвійна червона смуга з ліліями.
Герб Шотландії був присутній на гербах всіх шотландських королів, поки, після Акту про союз 1707 року, не став частиною герба Великої Британії.


Орден Будяка
Найдавніший і дуже достойний орден Будяка (The Most Ancient and Most Noble Order of the Thistle) - лицарський орден, пов'язаний з Шотландією.
Хоча його початкова дата заснування точно не відома, Яків VII (король Шотландії) (також відомий як король Англії Яків II) заснував сучасний орден в 1687. Орден складається з суверена і шістнадцяти Лицарів і Леді, а також деякої кількості «екстра» лицарів (членів британської королівської родини та іноземних монархів). Тільки сам Суверен дарує членство в ордені; йому або їй не радить уряд, як прийнято для більшості орденів.
Основна емблема ордену - будяк, національний символ Шотландії. Девіз ордена Nemo me impune lacessit (у перекладі з латині означає «Ніхто не зачепить мене безкарно»); цей же девіз стоїть на Королівському гербi і на деяких фунтових монетах. Покровитель ордена - святий Андрій.

 
Будяк
Одним із найшанованіших символів Шотландії є будяк(чортополох).

 
Кілт
Предмет чоловічого одягу, традиційний одяг Шотландіїю Кілт зазвичай це шматок тканини, що обернений навколо талії і закріплений за допомогою пряжок і ремінців; традиційно кілт носиться разом із спеціальною сумочкою для грошей та інших невеликих речей, яка називається спорран Кілт може бути «великим» або «малим». Історично великий кілт був достатньо довгим, щоб його можна було закинути на плече або в вкриться ним у погану погоду. Кілт виготовляється з шерстяної тканини з традиційним шотландським малюнком із кліток та полосок — тартаном (в Росії такий матеріал відомий як "шотландка"). Сьогодні більшість шотландців використовують кілт як частину офіційного або весільного костюму, в той же час, як повсякденно його носять досить мало людей.

Коротко про історію Шотландії

Спочатку території Шотландії були заселені племенами, що в основному займаюлися рибальством і полюванням. В ході століть вони змогли добре розвинути тваринництво і сільське господарство. Саме ці поселення на території Шотландії змогли створити організоване суспільство і зачатки культури. На сьогоднішній день під час археологічних розкопок на території Оркнейськіх островів нерідко вдається знайти предмети побуту і культури, такі як усипальні і частини архітектурних споруд. Впродовж всього VII століття територію сучасної Шотландії заселяли тільки племена, що постійно ворогували між собою. У першій половині IX століття шотландським племенам вдалося підкорити під своєю владою основну масу племен. 1297 рік залишив свій гучний слід в історії Шотландії перемогою сил Уолліса над англійськими завойовниками.
Проте через якийсь час його армія була розбита, а його передали до рук англійців і стратили. Через рік незалежність Шотландії отримала ще один сильний удар. Після цих подій Роберт Брюс коронував себе. За час свого владарювання він намагався неодноразово помірятись силами з англійцями, а після останньої з таких битв Брюсу довелося піти в тінь історії до 1314 року. Після повернення йому вдалося грунтовно розгромити сили англійців. Протягом подальших декількох століть англійська і французька кров дуже сильно просочила родовід шотландських королів. В першій половині XVI століття саме це питання навколо спадкоємця шотландського престолу стояло дуже гостро. Це призвело до громадянської війни і постійних сварок між сім'ями спадкоємців. Мало хто із монархів, що правили в XVI і XVII століттях, помер своєю смертю. Крім цього серйозні реформації чекали релігію Шотландії. У 1707 році був підписаний акт, якому, хоч і насилу, але вдалося розформувати парламент Шотландії і при цьому зберегти церковні засади. Впродовж всього XVII століття йшла запекла боротьба, в якій сім'я Стюартів намагалася оволодіти шотландським троном. У 1745 році був виданий указ, який забороняв жителям носити клітчасті спідниці і грати на волинці. Ці зміни були викликані промисловою революцією і дуже сильно змінили стиль життя народу Шотландії. У південній частині країни промислова революція сприяла процвітанню міст і зростанню чисельності населення. Розвиток міст співпав з тим часом, коли в Шотландії почався інтелектуальний підйом. Люди почали витрачати свою енергію на отримання прибутку. Промислове зростання продовжувалося аж до початку Першої Світової Війни.

вівторок, 2 листопада 2010 р.

Ласкаво просимо у Шотландію

Шотландія - дика і нескорена країна, що тягнеться від південних і східних фермерських угідь до гористої місцевості і островів заходу, скелястого побережжя і його красивих пляжів, і що піднімається далі, до суворих гір, розділених тільки мерехтливими озерами і глибокими річками. Історія цієї стародавньої землі повна жорстоких подій, і як нагадування про них, коштують стародавні замки і зміцнення.
Не дивлячись на те, що країна входить до складу Великобританії, шотландці - незалежна і горда нація. У Шотландії власне законодавство, власний парламент і досить автономний розвиток економіки. Абердін є центром нафтовидобувної промисловості Північного моря, а в Едінбургу знаходиться найкрупніший банк Європи. Шотландія - батьківщина гольфу і віскі, культурна спадщина цієї країни виявляється в святкуваннях кланів, що відзначаються, і в поезії Роберта Бернса. З традиціями Шотландії краще всього знайомитися літом, коли проходить Едінбурзький міжнародний фестиваль мистецтв і багато менш значних ігор на високогірних плато країни. Рибалка, піші прогулянки, походи або ходіння під вітрилом - все це Шотландія пропонує ентузіастам активного способу життя.